Naučná stezka Ryžoviště - Břidličná

Nástupním místem v Ryžovišti je prostor za Základní školou v obci. Námětem stezky jsou informace o historii obce, rýžování zlata v obci, přírodních zajímavostech z okolí obce s příklady fauny a flóry v lokalitě. Můžete se zastavit u šesti naučných tabulí. Trasa vede na vrchol kopce Výšina (682 m n. m), který je místem dalekého rozhledu po okolí. Po krátké hřebenové části bude klest do prostoru břidlicových jezírek v Břidličné. V této lokalitě bude na tabulích informace o historii a pověstech okolí, a také o fauně a flóře jezírek.

Naučná stezka Janovice - Rabštejn

Výchozím bodem je Janovický zámek, po dlouhá staletí sídlo Harrachů, s budovou zámeckého pivovaru a rozlehlým zámeckým parkem. Odtud stezka pokračuje z části po turistické trase na zříceninu hradu Rabštejn. Z tohoto hradu se zachovaly pouze kameny hradeb, a proto dnes slouží přilehlé skály hlavně horolezcům  a turistům jako místo dalekého rozhledu. Celá trasa měří cca 12 km a je osazena devíti informačními tabulemi s tématy: Historie Janovického zámku, pověst z okolí Janovic, přírodní zajímavosti lesa Hochwald, přírodní rezervace Pstruží potok, fauna CHKO Jeseníky, informace o CHKO Jeseníky, stručná historie, pověsti a popis lokality hradu Rabštejn. Naučná stezka je svou náročností určená všem kategoriím turistů.

Naučná stezka Strálek

Výchozím bodem stezky je geologická lokalita Hrádek u pivovaru Excelent v Rýmařově. Celá cesta až k rozvalinám hradu Strálek měři cca 4 km a je osázena šesti informačními tabulemi. Na čtyřech tabulích jsou pověsti a historie, které se vztahují ke zřícenině hradu Strálek a města Rýmařov, další jsou zaměřeny na přírodní lokality. Stezka vede polní cestou a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Pastýřova naučná stezka

Stezka provází návštěvníky po farmě a věnována je především chovu ohroženého druhu Valašské ovce. Zvláštním lákadlem stezky je praktická část, kde podle jednoduchého návodu návštěvník sám zkouší zpracování vlny a ve finále odchází s vlastnoručně zhotoveným výrobkem z vlny místních oveček.

Nejmenší návštěvníky stezkou provází pohádka, kterou jste určitě ještě nečetli. Napsaná je právě pro Valašky ze Stránského a vysvětluje proč se Valašky chovají právě zde. Pohádka je také zpracována formou omalovánek a tak si naučnou stezku mohou užít návštěvníci všech věkových kategorií.

V zimním období je praktická část stezky přesunuta do vnitřních prostor farmy, a tak se návštěvníci mohou zahřát při tvorbě výrobků v příjemné atmosféře zděné pece, která prostorům dominuje.

Zdroj: http://www.stranske.websnadno.cz/Pastyrova-naucna-stezka.html

Rejvíz

Stezka prochází Národní přírodní rezervací Rejvíz ve Zlatohorské vrchovině východně od města Jeseníku, chránící největší rašeliniště na Moravě i ve Slezsku. Má dvě jezírka - Velké mechové, které je zpřístupněno a Malé mechové, ke kterému je přístup zakázán. Rašeliniště vzniklo v postglaciálu a jeho výjimečné přírodní prostředí se zachovalo díky klimatickým poměrům (průměrná roční teplota 5,6º C, roční úhrn srážek 1400 mm, nadmořská výška 730 - 805 m).

Vedle typické rašelinné vegetace je zde zastoupena i původní borovice blatka, bříza karpatská a smrkové porosty. Mezi další vzácné rostliny zde rostoucí patří masožravá rosnatka okrouhlolistá, vstavač plamatý a další.
Trasa stezky vede od chaty na západním okraji obce Rejvíz směrem jihozápadním a měří 2 km. Na pěti informačních tabulích jsou popsány přírodní hodnoty rezervace.

Naučná stezka Velkou kotlinou

NS Velkou kotlinou je bezesporu nejpoutavější stezkou turistů v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Národní přírodní rezervaci Praděd.
Velká kotlina je zachovalé území ledovcového karu (kar - víceméně okrouhlé deprese svahů nebo zadních konců údolí s poměrně příkrými až svislými stěnami, vzniklé erozí svahových - karových - ledovců). Bezlesý skalnatý amfiteátr, vkliňující se hluboko do lesních porostů, je udržován častými sněhovými lavinami.

Spolupůsobení různorodých ekologických činitelů podmínilo v dlouhodobém vývoji vytvoření pestré mozaiky druhově bohatých subalpínských rostlinných a živočišných společenstev. Velká kotlina náleží nejen k nejcennějším a nejzajímavějším částem horské přírody Hrubého Jeseníku, ale svým přírodovědeckým významem se řadí mezi nejhodnotnější zachovalé přírodní celky střední Evropy. Vyskytuje se zde přibližně 480 druhů vyšších rostlin a asi 40 druhů rostlinných společenstev. Vedle druhů arkticko - alpínských (lipnice alpská) jsou to i druhy teplomilné (černohlávek velkokvětý) a mnohé druhy zde dosahují svých výškových maxim výskytu (rákos nebo konvalinka vonná v 1300 m n. m.). Díky pestrým stanovištním podmínkám zde nacházíme řadu vzácných rostlin - hvozdík kartouzek jesenický, jitrocel tmavý sudetský, což jsou rostliny endemické (nikde jinde na světě se nevyskytují). Desítky dalších druhů, které se ve Velké kotlině vyskytují, jsou zařazeny nejen do seznamu kriticky ohrožených rostlin, ale též do Červené knihy ČR. Živočišným endemitem je zde okáč jesenický, pozůstatkem z doby ledové je myšivka horská, početní jsou zástupci zpěvného ptactva, vzácně dravci.
Naučná stezka začíná v západní části Karlova pod Pradědem (obec Malá Morávka) v nadmořské výšce 760 m a vede proti toku podél toku řeky Moravice územím Národní přírodní rezervace Praděd k amfiteátru ledovcového karu ve výšce 1180 m n. m., prameništi Moravice a k vyhlídce nad vrcholem Temné v nadmořské výšce1370 m n. m. Celková délka stezky je 5,5 km, převýšení 610 m. Na trase je umístěno sedm informačních tabulí, které poskytují podrobné informace o všech důležitých a zajímavých skutečnostech a jevech. U šesté zastávky v sedle nad Temnou se naučná stezka setkává se žlutě značenou turistickou cestou vedoucí z Malé Morávky přes Temnou na Ovčárnu. Cca 2 km od koncového bodu naučné stezky dojdeme po modré turistické značce k chatě Ovčárna, odkud lze nastoupit na další turistické trasy.

Více viz např: http://www.jeseniky.com, www.jeseniky-praded.cz

Podkategorie

 rthrhr hr htrh tzjt j

t tz

jtj

tz j

tzj

tz j

tz

Partneři Turistického informačního centra Rýmařov