Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov,
náměstí Míru 6, Rýmařov 79501
email: icko@inforymarov.cz
telefon: 554 212 381

Informační centrum
při Městském muzeu Rýmařov,
náměstí Míru 6, Rýmařov 79501

email:
 icko@inforymarov.cz 

telefon: 554 212 381

logo junková 100 příběhů republiky na severu m a s 369x369

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

 

regioncart

Petrovy kameny (1446 m n. m.) – výhled - skály Petrovy kameny jsou vrcholová skalní hradba na hlavním hřbetu Hrubého Jeseníku, na rozsoše Vysoké hole, 1,5 km jižně od Pradědu, cca 300 m od hlavní hřebenové turistické cesty. V minulosti byly Petrovy kameny označovány jako dějiště čarodějnických sabatů.
Skalní útvar, tvořený silně zbřidličnatělým a málo odolným fylonitem, je vysoký 7 metrů a jeho šířka dosahuje 25 metrů. Na kamenech je umístěna pamětní deska, která připomíná památku brněnského přírodovědce F. A. Kolenattiho, který v polovině 19. století zkoumal jesenickou přírodu a poblíž Petrových kamenů zahynul. Na Petrových kamenech byla vyhlášena přírodní rezervace, která byla začleněna do Národní přírodní rezervace Praděd. Cílem ochrany území je zejména zachování druhového bohatství subalpínské květnaté nivy, okolních alpinských holí a vegetace vrcholové skály, která hostí endemickou vegetaci spolu s dalšími vzácnými rostlinnými druhy.
Od Petrových kamenů je kruhový rozhled na Praděd, na masiv Mravenečníku, do údolí Divoké Desné i Bílé Opavy. Na severních a severovýchodních svazích Petrových kamenů je vybudován významný lyžařský areál s několika vleky, který vzhledem k dlouhotrvající sněhové pokrývce patří k nejvyhledávanějším na Moravě.

Informační centrum při Městském muzeu Rýmařov, náměstí Míru 6, Rýmařov 79501 |  email: icko@inforymarov.cz  | telefon: 554 212 381