Mikroregion Rýmařovsko

Mikroregion Rýmařovsko se nachází v severovýchodní části České republiky nedaleko hranic s Polskem a je součástí Moravskoslezského kraje. Rozkládá se v jedné z turisticky nejatraktivnějších oblastí Jeseníků, jeho dominantou a orientačním bodem je nejvyšší moravská hora Praděd.
Až třetina území Mikroregionu Rýmařovsko je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, dále Přírodního parku Sovinecko a území Natura 2000 a jeho předností je pestrá a bohatá příroda. Významná část Mikroregionu je rovněž pokryta zalesněnými plochami (cca 50 % území). Charakter krajiny poskytuje v každém ročním období mimořádné podmínky pro turistiku a rekreaci. V zimě nabízí ideální sněhové podmínky s nejdelší dobou lyžování v České republice.

Mikroregion sdružuje 14 obcí s necelými 18 tisíci obyvatel. Město Rýmařov je spádovým městem a tvoří přirozené centrum pro okolní obce Stará Ves se Žďárským Potokem, Dolní Moravice s Horní Moravicí a Novou Vsí, Malá Morávka s Karlovem, Malá Štáhle, Břidličná s Vajglovem a Albrechticemi, Jiříkov se Sovincem a s Těchanovem, Ryžoviště, Horní Město s Rešovem, s Dobřečovem, se Skálami a Stříbrnými Horami, Tvrdkov s Rudou a Mirotínkem, Velká Štáhle, Dětřichov nad Bystřicí s místní částí Krahulčí, Václavov u Bruntálu a Lomnice.

Rýmařovsko leží v jedné z nejoblíbenějších turistických oblastí na Severní Moravě a ve Slezsku – v Jeseníkách. Díky zachovalé a rozmanité přírodě jsou Jeseníky s podhůřím rájem všech turistů a aktivně smýšlejících lidí.
Z osmi rozhleden je možné pohledět na vysoké hory Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku, které se střídají s romantickou krajinou Nízkého Jeseníku, Rychlebských hor a mírně vlnícími se kopečky Osoblažska. Dominantou Jeseníků je nejvyšší hora Moravy – Praděd (1 491 m), často přezdívaná „Moravský ledovec". Zájemce o poznávání zaujme nejen řada přírodních, historických a sakrálních atraktivit, ale také nejmladší vodní nádrž České republiky Slezská Harta, která leží 15 km od Rýmařova. Slezská Harta nabízí nejen možnost provozování vodních sportů, ale také rybaření.

Dostatečné množství srážek v zimním období zaručuje dobré sněhové podmínky pro zimní rekreaci v dobře dostupných ubytovacích a stravovacích zařízeních. Cyklobusy v létě a skibusy v zimě jsou v provozu ve směru Ostrava – Ovčárna, Olomouc – Malá Morávka – Karlov, Šumperk – Ovčárna a Krnov – Ovčárna.
Perfektně udržované značení tras, variabilita podle jejich náročnosti i délky uspokojí každého milovníka hor. Pro bližší poznávání přírody byly zřízeny naučné stezky s informačními tabulemi a popisem přírodních zajímavostí. Cykloturistické trasy vedou zajímavými místy po málo frekventovaných silnicích, polních a lesních cestách.
Největší lyžařská centra Jeseníků Malá Morávka – Karlov a Praděd nabízejí svahy různé obtížnosti vhodné pro zkušené lyžaře i začátečníky. Udržované a dobře značené běžecké tratě a okruhy jsou napojeny na „jesenickou magistrálu" Skřítek – Malá Morávka – Karlova Studánka – Praděd – Červenohorské sedlo – Keprník – Šerák – Ramzová a nabízí běžkařům podél svých tratí překrásné výhledy. Samozřejmostí nabídky služeb pro turisty jsou půjčovny kol, lyžařské výzbroje a vlídné přijetí jejich poskytovatelů.

Partneři Turistického informačního centra Rýmařov