Image

Vodní sporty

Jachting, vodáctví, potápění.

Možnost provozovat vodní sporty se výrazně zlepšila vybudováním vyrovnávací nádrže Slezská Harta na řece Moravici. Velká vodní plocha s čistou vodou v krajině jen velmi málo zasažené civilizačními jevy je lákladlem nejen pro milovníky rybaření, koupání, ale zejména také pro vodní plachtění a podobné sporty. Vodákům naproti tomu je možné nabídnout jen poměrně krátký úsek řeky Moravice. V blízkosti Rýmařovska najdou zájemci o potápění nejen vhodná místa na vodní nádrži Slezská Harta, ale zejména vyhlášený zatopený břidlicový lom ve Svobodných Heřmanicích.

Jachting a půjčovny lodí na Slezské Hartě

Na přehradě Slezská Harta jsou jedny z nejlepších podmínek k provozování jachtingu v naší republice. Přehrada je členitá se spoustou zátok a má velmi dobré větrné podmínky, převládají větry západní a severozápadní. Vodní plocha je otevřená a větry mají stálý směr na většině míst přehrady, kromě dvou úseků. Maximální výška vln nepřesahuje jeden metr. Vodní proudy jsou zanedbatelné. Síla větru někdy dokáže překročit v poryvech 25m/s a v úseku zúžení za obcí Roudno směrem k největší otevřené ploše přehrady se vytvoří tryska, která proud vzduchu ještě zrychlí. Křižování proti větru a vlnám v tomto místě a za silného větru je zajímavým zážitkem. Na přehradě je spousta vhodných míst na kotvení i kýlových plachetnic, dá se dojet až ke břehu a vystoupit „suchou nohou" jsou tu zátoky, kde se dá stát bezpečně na kotvě, je zde zatím minimální lodní provoz a zátoky jsou prázdné. V sezóně se počet kajutových plachetnic pohybuje okolo 8 až 10. Délka záplavy je okolo 17 km, největší šířka 1,7 km. Voda je zde čistá a málokdy kvete. Majitelé kotví své plachetnice na svépomocně vybudovaných bójích. Na přehradě jsou prozatím čtyři kotviště, kde jsou stálé bóje a stojí tam více než dvě plachetnice. U obcí kolem přehrady se začínají postupně vytvářet podmínky pro turistiku a rekreaci - ubytovací služby, pláže, hlídaná parkoviště a další.  V zátoce vodní nádrže Slezská Harta u Nové Pláně působí od roku 2003 první půjčovna kajutových plachetnic na Slezské Hartě s výukou plaveb pro začínající i pokročilé jachtaře - Yachtsport. Nabízí nejen plavby pro jachtaře, ale i plavby pro návštěvníky Slezské Harty. Lodě jsou standardně vybaveny - záchranné vesty, vyvazovací lana, fendry, elektromotor, kuchyňské nádobí, apod. a jsou vybaveny předepsanými záchrannými prostředky.
Sezóna na Slezské Hartě začíná 1. května a končí 31. října.

V nabídce Yachtsportu jsou:

  • plavby pro děti formou školních výletů. Výlety mohou být jednodenní nebo dvoudenní. V případě dvoudenního výletu je zajištěno přespání ve stanech na soukromém pozemku
  • turistické plavby pro návštěvníky Slezské Harty, kteří mají zájem poznat přehradu z jiného úhlu pohledu a zkusit si, co obnáší plavba na plachetnici. Plachetnice má kapacitu 12 osob
  • plavby pro začínající jachtaře
  • speciální zdokonalovací plavby pro jachtaře
  • plavby pro pokročilé jachtaře.

Více informací na http://www.slezskaharta.eu/

Vodáctví - Řeka Moravice

Jediným sjízdným tokem na území Rýmařovska je řeka Moravice, která pramení na svahu hlavního hřebene hrubého Jeseníku ve Velkém kotli v nadmořské výšce 1170 m n. m. Její tok dlouhý 106 km se těsně za městem Opavou vlévá do řeky Opavy. Řeka se celá sjet nedá. Postupně zde byly vybudovány dvě přehrady - nejprve Kružberk (1955) a poté Slezská Harta (1997). Vodácky se proto dají využít dva úseky. Horní úsek (pro kajaky a uzavřené lodě) vede od ústí Kotelného potoka na západním okraji Karlova pod Pradědem (km 97,7) do Malé Štáhle - obtížnost WW II !! (úzké toky s rychlejším proudem a občasnými návaly proudu na břeh a s možností překážek dobře viditelných) a dále ke Slezské Hartě (Nová Pláň, km 74) - obtížnost WW I (lehký tok s občasnými peřejemi). Tábořit je možné v Karlově pod Pradědem (km 97,7). Dolní úsek (pro všechny typy lodí) začíná pod Kružberskou přehradou a pokračuje do Podhradí, Hradce nad Moravicí a Opavy. Moravice není běžně splavná, šance na horním úseku je zjara nebo po vydatných deštích, na dolním konci pak vše záleží na tom, kdy bude přehrada vypouštět vodu - naštěstí existují předem dané termíny. Za příznivých podmínek je možné sjet i Podolský potok, který se vlévá do Moravice u Velké Štáhle. Uvádí se obtížnost WW II ve vrchní části toku a WW I v části spodní, dokumentace prvosjezdů však podle veřejně dostupných zdrojů dosud nebyla ověřena.

Potápění

V obci Svobodné Heřmanice, jedno z dřívějších významných středisek těžby štípatelných pokrývačských břidlic, se nachází zatopený lom. Jeden z bývalých lomů, dnes zatopený vodou, je oblíbeným cílem potápěčů z celé ČR, ale i z nedalekého Polska. Zdaleka viditelný lom v nadmořské výšce cca 450 m, má délku cca 500 m, šířku 50 - 70 m, hloubka je až 37 m. Vstup do vody je prudký, v roce 2007 bylo nainstalováno ocelové molo, které slouží pro dálkové plavce a rekreanty i pro potápěče. Dále byly položeny betonové panely, které v současné době tvoří schody a dá se po nich bezpečně a pohodlně sejít až k vodě. V místě není zřízeno žádné sociální zařízení ani občerstvení, stanování není povoleno. Voda není vhodná k rybaření.  Kvalita vody je sledována Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, informace lze najít na internetových stránkách www.khsova.cz. Potápěčská základna je vybavena dekompresní komorou. Kolem lomu vede cyklostezka ke Slezské Hartě. Auta se nechávají na prostorném, ale přesto často přeplněném parkovišti asi 20 metrů od vody. Ve Svobodných Heřmanicích najdete jak plnění lahví, tak i příjemné a dostupné ubytování.

Partneři Turistického informačního centra Rýmařov