Muzeum

Muzeum založil v roce 1901 místní podnikatel a představitel města Wilhelm Ludwig. V letech 1992 - 2001 postupně vznikaly jednotlivé expozice, mezi něž patří i filiální expozice nacházející se v budově 1. ZŠ. Fond v současné době čerpá z darů, sběrů muzea a nákupů. Výstavní předměty, které byly původní součástí našich sbírek, představují dnes spíše vzácnost - k dispozici jsou spíše znovu navrácené či alespoň zapůjčené exponáty.
Muzeum nabízí ve čtyřech expozicích přehled historického vývoje Rýmařovska, historii zdejšího dolování a textilnictví (nelze opominout unikátní sbírku hedvábných brokátů) a geologii jižního Jesenicka. Patří k němu i externí volně přístupná geologická expozice v lokalitě Hrádek. Součástí muzea je též Galerie Octopus.

Otevírací doba

Úterý – pátek 9 – 12 13 – 17
Sobota 9 – 12 13 – 16
Neděle   13 – 16
Svátky zavřeno  

Vstupné

Dospělí: 30,- Kč
Studenti, děti do 15 let, důchodci: 20,- Kč
Hromadné vstupné (nad 5 osob): 10,- Kč

Externí expozice Městského muzea Rýmařov nazvaná" Dějiny textilnictví na Rýmařovsku" se nachází v budově Hedvy Brokát Rýmařov na ulici Opavská. Jak z názvu vyplývá, seznamuje návštěvníka s dějinami v oblasti Rýmařova velmi významného fenoménu textilnictví. Expozici doprovází také výstava fotografií, které vznikly na téma textilnictví v rámci fotografické soutěže. Expozice i výstava byly vytvořeny v rámci projektu „Krása, která zahaluje“, jenž je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařov.

Expozice je přístupná od 12. 2. 2015.