Cestování se slevou

Jak a kde pořídit průkazky na (nejen) autobusovou dopravu

Informační a turistické centrum v Rýmařově ve spolupráci s ARRIVA MORAVA a.s. nabízí možnost zakoupení a vystavení slevových průkazů na dopravu.

Jedná se o tyto průkazy: žákovský průkaz do 15 let a žákovský průkaz 15 – 26 let.

Co vzít sebou na vyřízení průkazky: fotografii pasového formátu 3,5 x 4,5 cm, rodný list nebo občanský průkaz nebo platný cestovní pas, u žáků do 26 let je potřeba doložit také doklad o prezenční formě studia.

K čemu průkazy slouží:

Žákovský průkaz do 15 let - slouží obecně pro nákup zlevněných žákovských jízdenek pro žáky ve věku do 15 let, ale pouze na trase mezi místy uvedenými na průkazu (62,5 %). Také slouží pro nákup jednotlivých jízdenek s 50% slevou pro libovolnou trasu.

Žákovský průkaz 15 – 26 let - slouží obecně pro nákup zlevněných žákovských jízdenek pro žáky ve věku do 15 let, ale pouze na trase mezi místy uvedenými na průkazu (sleva 25%).

 

Čipová karta ODIS

ODISka je bezkontaktní čipová karta pro veřejnou dopravu, se kterou můžete cestovat po Ostravě a Moravskoslezském kraji. Od 1. července 2016 si můžete nechat vyřídit ODISku v informačním centru v Rýmařově. ODISku můžete využít jako elektronickou peněženku pro nákup jednotlivé jízdenky (elektronická peněženka je stav elektronických peněz zaznamenaných v paměti ODISky, minimální vklad na elektronickou peněženku je 100 Kč, maximální hodnota uložených peněz v peněžence je 3 000 Kč), nebo jako nosič dlouhodobé časové jízdenky (měsíční, tříměsíční, půlroční, roční). Poplatek za vydání ODISky činí 130 Kč, doba pro vystavení ODISky je maximálně 21 dnů a po převzetí je ihned aktivní. K vystavení nové karty potřebujete fotku, občanský průkaz nebo jiný doklad k prokázání totožnosti, studenti potvrzení o studiu a 130 Kč.